Załącznik nr1
do Zarządzenia nr 13/2022
Dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 15
w Świdnicy z dnia 16.12.2022r.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW
OBOWIĄZUJĄCY W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM Nr 15 W ŚWIDNICY
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U.2022 poz.2089)
- w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2020 poz.1604)
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa szczegółowe zasady korzystania z placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim r 15 w Świdnicy.
- Regulamin obowiązuje cały personel zatrudniony, osoby prowadzące zajęcia w przedszkolu oraz dzieci, rodziców i osoby upoważnione do odbioru dzieci.
- Określone w regulaminie zasady służą przede wszystkim zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa przebywającym na placu zabaw dzieciom.
- Za rzeczy pozostawione na placu zabaw przedszkole nie ponosi odpowiedzialności.
- Administratorem placu zabaw, do którego można zgłaszać uwagi, jest dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.
- Integralną częścią niniejszego regulaminu są zasady: ,,Regulaminu placu zabaw” zamieszczone na tablicy informacyjnej znajdującej się przy wejściu na plac zabaw,
z treścią której powinni zapoznać się nauczyciele i dzieci.
§ 2
Zasady korzystania z placu zabaw i ogrodu przedszkolnego
- Plac zabaw i będące na wyposażeniu urządzenia ogrodowe stanowią własność Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.
- Plac zabaw zlokalizowany w ogrodzie przedszkolnym jest terenem przeznaczonym wyłącznie dla dzieci uczęszczających do Przedszkola miejskiego nr 15 w Świdnicy.
- Dzieci mogą przebywać na placu zabaw tylko pod opieką nauczycieli, w wspomaganych przez pracowników obsługi lub osób ponoszących pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo powierzonych ich opiece dzieci.
- Nie wolno ani na chwilę pozostawiać wychowanków na placu zabaw bez opieki nauczyciela lub osoby dorosłej będącej pracownikiem przedszkola.
- W czasie pobytu dzieci na placu zabaw wszystkie furtki i bramy powinny być zamknięte, co powinien sprawdzić nauczyciel za każdym razem wychodząc z dziećmi na plac zabaw.
- Obowiązkiem wychowawców jest omówić w trakcie roku szkolnego z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym oraz zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń w ogrodzie.
- Nauczyciele zobowiązani są wymagać od dzieci konsekwentnego przestrzegania zasad.
- Przed każdym wyjściem na plac zabaw nauczyciel zobowiązany jest przeprowadzić z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznego korzystania z dostępnych urządzeń.
- Z urządzeń zabawowych należy korzystać w sposób bezpieczny, zgodnie z przeznaczeniem i zgodnie z zasadami ich użytkowania.
- Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci należy przestrzegać następujących reguł:
- W pobliżu urządzeń zabawowych zabronione są gry zespołowe, jazda na rowerku i innych pojazdach :
- Zabronione jest wchodzenie na górne elementy konstrukcji urządzeń zabawowych – szczególnie dotyczy to huśtawek, przeplotni, drabinek i dachów domków i zestawów:
- Zabronione jest korzystanie z urządzeń podczas deszczu i oblodzenia:
- Zabronione jest korzystanie z zabawek przez większą niż dopuszczalna liczba dzieci:
- W czasie zabaw należy unikać biegania po urządzeniach i popychania się:
- Nie należy biegać i wbiegać za ślizgi zjeżdżalni, należy zjeżdżać w pozycji siedzącej .
- Podczas niektórych zabaw (szczególnie na wysokich zabawkach) należy asekurować dzieci przed upadkiem lub uderzeniem.
- Nauczyciele i personel przedszkola nie gromadzą się w jednym miejscu lecz sprawują opiekę nad dziećmi i współdziałają z nimi.
- Każda grupa przedszkolna zobowiązana jest do zabaw na wyznaczonym i ustalonym przez nauczyciela terenie zabaw dla danej grupy.
- Podczas pobytu dzieci na placu zabaw oprócz zabaw swobodnych mogą być organizowane dzieciom gry i zabawy, zajęcia sportowe, obserwacje i prace badawcze.
- Na plac zabaw mogą być wynoszony sprzęt sportowy i inne przybory do zabaw, koce do odpoczynku.
- Opuszczając plac zabaw należy uporządkować wszystkie zabawki, gromadząc sprzęt w wyznaczonym do tego miejscu.
- Na placu zabaw obowiązuje zakaz:
- Zaśmiecania terenu,
- Niszczenia roślinności,
- Dewastowania urządzeń zabawowo-rekreacyjnych oraz ogrodzeń,
- Palenia ognisk oraz używania materiałów pirotechnicznych i szkodliwych substancji chemicznych,
- Wprowadzania zwierząt,
- Spożywania napojów alkoholowych lub innych środków odurzających i palenia tytoniu.
- Za utrzymanie czystości placu , systematyczny przegląd, konserwację i naprawę urządzeń odpowiedzialny jest konserwator.
- Konserwator codziennie rano przeprowadza przegląd urządzeń ogrodowych, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń podejmuje natychmiastowe działania naprawcze oraz wykonuje czynności porządkowe polegające na usunięciu zanieczyszczeń.
- Podczas pobytu w ogrodzie na placu zabaw nauczyciele z każdej grupy przedszkolnej na bieżąco monitorują teren , w tym stan techniczny zabawek, urządzeń i nawierzchni. Stwierdzone usterki niezwłocznie zgłaszają do konserwatora oraz do dyrektora placówki.
- W razie stwierdzenia wad i nieprawidłowości nauczyciel nie powinien wyprowadzać wychowanków na plac zabaw lub zezwolić na zabawy na urządzeniach działających sprawnie.
- Po otrzymaniu zgłoszenia usterki konserwator zobowiązany jest do:
- zabezpieczenia (taśma ostrzegawczą) uszkodzonej zabawki lub obszaru stwarzającego zagrożenie,
- w miarę możliwości usunięcia usterki
- w przypadku braku możliwości naprawy, w porozumieniu z dyrektorem, powiadomić odpowiednie podmioty, celem usunięcia usterki- uszkodzenia.
- Oprócz codziennego przeglądu stanu technicznego urządzeń zabawowych podlegają one:
- przeglądowi regularnemu: raz w tygodniu,
- przeglądowi funkcjonalnemu: przegląd kwartalny,
- przeglądowi rocznemu, którego dokonuje osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania takich czynności i z których przygotowuje protokół przeglądu.
- Wyniki wszystkich przeglądów oraz sprawozdania z napraw i konserwacji sprzętu wpisuje się do Książki Placu Zabaw, która przechowywana jest u dyrektora placówki.
- Za stan urządzeń zabawowych i sprzętu odpowiadają: dyrektor przedszkola, nauczyciele prowadzący zabawy i zajęcia oraz konserwator.
- W czasie pobytu na placu zabaw, dziecko może skorzystać z toalety znajdującej się w budynku przedszkola, udając się do niej, tam i z powrotem, pod opieką nauczyciela, pomocy nauczyciela lub pracownika obsługi.
- W razie wypadku nauczyciel w pierwszej kolejności udziela pomocy poszkodowanemu dziecku, dba o bezpieczeństwo pozostałych dzieci, powiadamia dyrektora placówki i rodziców, a w razie konieczności wzywa pogotowie ratunkowe.
- Korzystanie z placu zabaw i urządzeń stanowiących jego wyposażenie przez osoby postronne jest niemożliwe. W czasie prowadzenia zajęć oraz po zamknięciu przedszkola obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania na placu zabaw osobom postronnym.
- W ogrodzie opiekę nad dzieckiem przejmuje rodzic z chwilą odebrania dziecka od nauczyciela sprawującego nadzór nad bawiącymi się w ogrodzie dziećmi z danej grupy.
- Dyrektor przedszkola nie odpowiada za wypadki osób, które korzystają z placu zabaw bez jego zgody i poza godzinami otwarcia placówki.
§ 3
Postanowienia końcowe
- Niniejszy regulamin obowiązuje pracowników przedszkola, rodziców/ prawnych opiekunów dzieci i inne osoby upoważnione przez rodziców do opieki nad dziećmi, a przebywające na placu zabaw.
- Treść regulaminu podaje się do wiadomości publicznej dla rodziców i pracowników przedszkola poprzez udostępnienie do wglądu na terenie przedszkola i na stronie internetowej.