Bezpieczeństwo i wygoda

slogan image 4Posiadamy duże, nowoczesne i atrakcyjne sale, urządzone zgodnie z potrzebami dzieci w różnym wieku. Każda z sal posiada własną toaletę, do której dzieci mają nieograniczony dostęp. 

Zdrowie na talerzu

slogan image 5Posiadamy własną kuchnię, w której przygotowywane są pyszne, domowe posiłki odpowiednio zbilansowane oraz uwzględniające potrzeby dietetyczne dzieci. 

Nauka przez zabawę

slogan image 1Stale rozszerzamy i bogacimy repertuar form i metod pracy z dziećmi dbajac o to aby przede wszystkim ucząc się dobrze się bawiły. 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA WSZAWICY LUB INNYCH PASOŻYTÓW

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 15 W ŚWIDNICY

Podstawa prawna niniejszej procedury:

a) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie

   bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.

   2024 poz. 933).

b) Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. 2024 poz.737)

c) Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie

   zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci.

§1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.Procedurę opracowano w celu zapewnienia higienicznych warunków pobytu dzieci

   w Przedszkolu Miejskim nr 15 w Świdnicy oraz ochrony przed rozprzestrzenianiem się

   wszawicy lub innych pasożytów w placówce.

2. Procedura reguluje zasady postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy lub innych

   pasożytów w Przedszkolu Miejskim nr 15 w Świdnicy.

3. Do przestrzegania Procedury zobowiązani są Dyrektor, rodzice/prawni opiekunowie

   dziecka, nauczyciele i pracownicy obsługi.

4. Wszystkie osoby wymienione w ust. 3 powyżej są zobowiązane do bieżącego reagowania

   na naruszenie postanowień niniejszej procedury.

5. Dla potrzeb właściwego przestrzegania niniejszej Procedury, rada Rodziców może

   wyznaczyć spośród rodziców co najmniej jednego koordynatora ds. niniejszej Procedury

   (zwanego dalej ,,Koordynatorem”), do którego zadań będzie należało w szczególności:

a) informowanie Rady Rodziców i/lub rad Oddziałowych o problemach związanych ze

   stosowaniem i przestrzeganiem niniejszej procedury przez osoby, o których mowa w ust. 3

   powyżej,

b) koordynowanie działań mających na celu zwalczanie wszawicy u dzieci,

c) współpraca z Dyrektorem przedszkola i/lub z osobami przez niego upoważnionymi w

   zakresie stosowania i przestrzegania niniejszej procedury,

d) inicjowanie działań informacyjnych i edukacyjnych związanych z w/w problematyką.

6. Ilekroć w niniejszej procedurze jest mowa o wszawicy należy przez to rozumieć również

   inne pasożyty.

§2

SPOSÓB PREZENTACJI PROCEDURY

  1. Dyrektor umieszcza treści niniejszej procedury na stronie internetowej przedszkola.
  2. Dyrektor zapoznaje wszystkich pracowników Przedszkola z treścią niniejszej Procedury.
  3. Dyrektor we współpracy z nauczycielami, Radami Oddziałowymi i Radą Rodziców zapoznaje rodziców/prawnych opiekunów dziecka z obowiązującą w placówce Procedurą na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego. Ponadto treść dokumentu umieszczona jest na tablicy informacyjnej w holu Przedszkola i na stronie internetowej Przedszkola.

§3

TRYB DOKONYWANIA ZMIAN W PROCEDURZE

  1. Wszelkich zmian w opracowanej Procedurze może dokonywać Dyrektor Przedszkola z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej lub na wniosek Rady Rodziców.
  2. Zmiany, o których mowa w ust. 1 powyżej powinny być dokonywane w porozumieniu z Radą Rodziców.
  3. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

§4

OBOWIĄZKI DYREKTORA, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA

  1. Uczestnicy niniejszego postępowania – zakres odpowiedzialności:
    1. Rodzice/ prawni opiekunowie dziecka muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka, a w przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka są zobowiązani do niezwłocznego zawiadomienia Dyrektora lub nauczyciela grupy, do której uczęszcza dziecko, o zaistniałym zdarzeniu (fakcie); na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za prawidłową higienę i czystość dziecka,
    2. Nauczyciele zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania Dyrektorowi Przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w danej grupie/ w placówce,
    3. Pracownicy obsługi   winni natychmiast zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi lub Dyrektorowi,
    4. Dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w Przedszkolu, a wszystkim pracownikom higienicznych warunków pracy.
  2. Po stwierdzeniu wystąpienia przypadku wszawicy, Dyrektor/nauczyciel grupy jest zobowiązany powiadomić wszystkich rodziców dzieci z grupy w której występuje zakażenie o zaistniałym zdarzeniu, W przypadku występowania wszawicy w wszystkich grupach powiadamia się rodziców wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola.
  3. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka, rodzice / prawni opiekunowie są zobowiązani do niezwłocznego odbioru dziecka z Przedszkola , odizolowanie dziecka od innych dzieci i przeprowadzenie odpowiedniego leczenia/kuracji, zgodnie z treścią Załącznika Nr 1 do niniejszej procedury.
  4. W trakcie leczenia/kuracji dziecko pozostaje w domu, żeby zapobiec przenoszeniu się pasożyta na inne dzieci. Dziecko wraca do przedszkola po całkowitym zakończeniu leczenia/kuracji.
  5. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka w danej grupie Dyrektor Przedszkola lub osoba przez niego upoważniona/ nauczyciel grupy:
    1. Zarządza odbiór przez rodziców/opiekunów prawnych wszystkich rzeczy osobistych dzieci uczęszczających do tej grupy, takich jak: szczotki, grzebienie, odzież, pluszaki itp. i ich odpowiednią dezynfekcję, zgodnie z treścią załącznika Nr 1 do niniejszej procedury (pkt.5),
    2. Zarządza odpowiednie sprzątanie i dezynfekcję Sali, do której na stałe przebywa grupa dzieci,
    3. Organizuje prace grupy, w taki sposób, aby nie narażać dzieci z pozostałych grup na możliwość zarażenia.
  6. W przypadku stwierdzenia wszawicy na terenie Przedszkola, wszyscy Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do codziennego kontrolowania czystości głowy dziecka po przyjściu do domu tj. po powrocie z Przedszkola, przychodni, sklepu, miejsc zbiorowych zabaw dzieci i innych miejsc skupiający ludzi.
  7. Dyrektor jest zobowiązany do zlecenia przeprowadzenia kontroli uprawnionej osobie – kontrolą obejmuje się wszystkie dzieci w grupie/w Przedszkolu z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu). Kontrola może być przeprowadzona z inicjatywy nauczyciela.
  8. Rodzice/prawni opiekunowie dziecka są informowani o terminie planowej kontroli higienicznej poprzez wywieszenie stosownej informacji na tablicach ogłoszeń. W przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy kontrolę czystości głowy można przeprowadzić bez specjalnego ogłoszenia.
  9. Dyrektor Przedszkola, po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców/ prawnych opiekunów (zgodnie z treścią załącznika nr 2 do niniejszej procedury), zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w przedszkolu z zachowaniem zasady bezpieczeństwa i komfortu psychicznego dzieci.
  10. Dyrektor lub osoba upoważniona przez Dyrektora Przedszkola zawiadamia indywidualnie Rodziców/ prawnych opiekunów dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy dziecka. W razie potrzeby instruuje Rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań. Upoważniona przez Dyrektora Przedszkola osoba informuje Dyrektora Przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska. Postanowienia zawarte w ust. 3-7 powyżej stosuje się odpowiednio.
  11. W okresie występowania przypadków wszawicy, po uzyskaniu pisemnej zgody, o której mowa w ust. 10 powyżej, osoba upoważniona przez Dyrektora Przedszkola kontroluje czystość głów dzieci profilaktycznie co 7 dni (np. raz w tygodniu w poniedziałek). Kontrolę przeprowadza się także w miarę potrzeb w przypadku zaobserwowania u dzieci/dziecka objawów i podejrzenia wszawicy.
  12. Wyrażenie pisemnej zgody na dokonanie kontroli czystości skóry głowy, o której mowa w ust.10 powyżej jest bezterminowe i może zostać cofnięte tylko na piśmie.
  13. W przypadku niedoręczenia pisemnej zgody , o której mowa w ust. 10 powyżej w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej Procedury do nauczyciela/wychowawcy grupy lub Dyrektora Przedszkola, uznaje się, że Rodzice/ prawni opiekunowie dziecka wyrazili zgodę na dokonanie kontroli czystości skóry głowy dziecka.
  14. W przypadku cofnięcia lub pisemnej odmowy Rodziców/ prawnych opiekunów na wyrażenie zgody , o której mowa w ust. 10 powyżej, Dyrektor Przedszkola informuje o zaistniałej sytuacji Koordynatora i /lub odpowiednią Radę Oddziałową oraz wzywa Rodziców/ prawnych opiekunów do przedłożenia, w terminie nie później niż w terminie 3 dni od wezwania, odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego czystość skóry głowy dziecka.
  15. W przypadku, gdy Rodzice/ prawni opiekunowie zgłoszą trudności w przeprowadzeniu leczenia/kuracji (np. brak środków na zakup preparatu) Dyrektor Przedszkola we współpracy z Koordynatorem i/lub odpowiednią Radą Oddziałową i/lub Radą Rodziców lub ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają Rodzicom/prawnym opiekunom niezbędnej pomocy.
  16. W przypadku notorycznego zaniedbywania higieny osobistej dziecka lub niezastosowania się do zasad niniejszej procedury, Dyrektor Przedszkola informuje Koordynatora i/lub odpowiednią Radę Oddziałową oraz wzywa Rodziców/ prawnych opiekunów (nie więcej niż dwukrotnie) do podjęcia odpowiednich działań.
  17. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, o których mowa w ust. 17 powyżej Dyrektor Przedszkola zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez Rodziców/prawnych opiekunów dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia.
  18. W miarę potrzeb Dyrektor przedszkola we współpracy z Radą Rodziców i/lub Koordynatorem organizuje działania edukacyjne dotyczące w/w problematyki skierowanej do rodziców/prawnych opiekunów (ulotki, informacje na tablicy ogłoszeń, zebrania z rodzicami).
  19. W razie potrzeby, w trudnych sytuacjach (duży zasięg występowania wszawicy, przewlekłe jej występowanie, trudne do rozwiązania przypadki) Dyrektor placówki

może zwrócić się o ukierunkowanie działań w rozwiązywaniu problemu do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

§5

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Dyrektor Przedszkola zobowiązuje Rodziców/ prawnych opiekunów dzieci do przestrzegania i respektowania postanowień niniejszej Procedury.
  2. Z niniejszą procedurą zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola oraz Rodzice/prawni opiekunowie dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.
  3. Procedura została uzgodniona z przedstawicielami Rady Rodziców Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.

Niniejsza procedura wchodzi w życie z dniem podpisania.

                                                                                                       Załącznik nr 1 do Procedury

                                                                                                         postępowania w przypadku

                                                                                                         stwierdzenia wszawicy lub

                                                                                                                    innych pasożytów    

                                                                                                       w Przedszkolu miejskim nr 15

                                                                                                                       w Świdnicy

ZASADY PROFILKTYKI I POSTĘPOWANIA W SPRAWIE ZAPOBIEGANIAI ZWALCZANIA WSZAWICY U DZIECI

(zgodne ze Stanowiskiem Departamentu Matki i Dziecka

w Ministerstwie Zdrowia

w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci)

  1. W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach dziecka zaleca się odizolowanie (na okres nie krótszy niż 3 dni) dziecka od pozostałych dzieci uczęszczających do Przedszkola i zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.
  2. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka , kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażenia na bliski kontakt z innymi osobami, częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki, gumki)- utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.
  3. Częste mycie i kontrolowanie skóry głowy dziecka pozwala szybko zauważyć zakażenie.
  4. Szampony i inne produkty ,,przeciw wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7-10 dni) , w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest niezbędne, ale i bardzo trudne, dlatego zaleca się ich pojedyncze ściąganie z włosów lub obcięcie włosów.
  5. Grzebienie i szczotki należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyć w wodzie około godziny. Ubrania prać w pralce w temperaturze 60° (temp. Powyżej 53,5 zabija wszy i ich jaja). Prześcieradła, poszewki na poduszki, pościele, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem.
  6. Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.
  7. Rodzice powinni poinformować rodziców wszystkich innych dzieci z grupy, z którymi miało kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu dzieci.

                                                                                                          Załącznik 2 do Procedury

                                                                                                         postępowania w przypadku

                                                                                                         stwierdzenia wszawicy lub

                                                                                                                     innych pasożytów    

                                                                                                       w Przedszkolu miejskim nr 15

                                                                                                                       w Świdnicy

Oświadczenie rodzica, przedstawiciela ustawowego, prawnego opiekuna dziecka

Oświadczenie w wersji do druku można pobrać TUTAJ

Wyrażam zgodę na przeprowadzenie kontroli czystości skóry głowy mojego dziecka, tj.:

Imię i nazwisko: ………………………………………………………………

Data urodzenia: ……………………………..

PESEL: ………………………………….

przez nauczyciela lub inną osobę upoważnioną przez Dyrektora Przedszkola

w czasie całego pobytu dziecka w Przedszkolu.

Świdnica, dnia ………………….2024r.              

                                                                    

                                                                         …………………………………………

                                                                 (podpis rodzica, przedstawiciela ustawowego, prawnego opiekuna dziecka)

                                                                         …………………………………………

                                                                 (podpis rodzica, przedstawiciela ustawowego, prawnego opiekuna dziecka)