- PRZYJMIJ LĘK
Pozwól dziecku wypłakać się, dając mu przestrzeń do wyrażenia swoich emocji. Płacz jest naturalnym sposobem na rozładowanie napięcia.Zachęć dziecko do opowiedzenia o swoim strachu. Słuchaj uważnie, nie przerywaj i nie oceniaj. Ważne jest, aby dziecko czuło, że jego uczucia są ważne i zrozumiane.Pomóż dziecku odprężyć się poprzez wspólne wykonywanie relaksujących czynności, takich jak czytanie książki, rysowanie czy słuchanie muzyki.Daj dziecku poczucie, że akceptujesz je i jego uczucia. Powiedz mu, że to normalne, że czasami się boimy, i że jesteś tu, aby mu pomóc.
- POTRAKTUJ DZIECKO POWAŻNIE
Jeśli dziecko się boi, nawet jeśli dorosłemu powód wydaje się błahy, nie można tego uczucia lekceważyć. Strach dziecka jest dla niego realny i ważny.Unikaj bagatelizowania lęków dziecka. Zamiast mówić “Nie bój się”, spróbuj powiedzieć “Rozumiem, że się boisz. Co możemy zrobić, żebyś poczuł się lepiej?”.
- POSZUKAJ SPOSOBU
Nie przekonuj dziecka, że to, czego się boi, nie istnieje. Zamiast tego, wspólnie poszukajcie sposobu, który pomoże mu spokojnie i skutecznie uporać się z lękiem.Możecie razem stworzyć plan działania, który pomoże dziecku poczuć się bezpieczniej. Na przykład, jeśli dziecko boi się ciemności, możecie razem wybrać lampkę nocną, która będzie świecić w jego pokoju.
- DAJ MALUCHOWI PRZYKŁAD
Podziel się swoim doświadczeniem z dzieciństwa, opowiedz, czego ty się bałeś i jak sobie z tym poradziłeś. Dziecko poczuje z tobą głębszą więź, wiedząc, że ty też czegoś się bałeś.Możesz opowiedzieć, jak pokonałeś swoje lęki i jakie strategie ci w tym pomogły. To pokaże dziecku, że lęk można przezwyciężyć.
- PRZECZYTAJ BAJKĘ
Wybierz bajkę, która dotyczy tego samego problemu, z którym zmaga się dziecko. Bohater bajki również się boi, ale znajduje rozwiązanie. Warto porozmawiać o tym, jak dziecko rozumie bajkę i jakie wnioski z niej wyciąga.Czytanie bajek może być świetnym sposobem na pokazanie dziecku, że nie jest samo w swoich lękach i że istnieją sposoby na ich pokonanie.
- WYJAŚNIJ, ŻE BANIE SIĘ JEST PO COŚ
Jak każde uczucie, lęk jest drogowskazem – chroni nas przed tym, co może być niebezpieczne, pokazuje, co jest dla nas ważne. Nie trzeba bać się lęku, trzeba jedynie nauczyć się go oswajać.Wyjaśnij dziecku, że lęk jest naturalną reakcją organizmu, która ma na celu nas chronić. Pokaż, że można nauczyć się radzić sobie z lękiem i że jest to część procesu dorastania.